Jakie urządzenie fiskalne dla mechanika?

Jeżeli jesteś mechanikiem, być może już wiesz, że w 2015 roku będziesz musiał stosować kasę fiskalną. Jak wybrać dobre urządzenie fiskalne dla mechanika? Kasy fiskalne Posnet, Elzab, Innova, Novitus… Wybór jest naprawdę ogromny. Warto zdecydować się na takie urządzenie, które będzie odpowiednie dla Twojego warsztatu samochodowego. Podpowiadamy, czym się kierować przy zakupie i jakie modele sprawdziły się już u niejednego mechanika.

 

Urządzenie fiskalne dla mechanika – jak wybrać?

 

Oczywiście kasa fiskalna dla mechanika, to nie tylko sam zakup urządzenia – to także kwestia jego odpowiedniego skonfigurowania, poprawnej edycji nazw na paragonach fiskalnych, rejestrowania sprzedaży zgodnie z przepisami czy archiwizowania danych. Jednak to, jakie urządzenie wybierzesz dla warsztatu, może znacznie Ci ułatwić wywiązywanie się z obowiązku ewidencjowania obrotu i podatku oraz wymienionych wyżej obowiązków podatnika i użytkownika kasy.

 

Cena – ważne, ale nie jedyne kryterium

Myślisz o zakupie kasy, jak o uciążliwym obowiązku? Wielu przedsiębiorców, którzy tracą prawo do zwolnienia z obowiązku stosowania kasy fiskalnej, traktuje zakup tego urządzenia w podobny sposób. W efekcie takiego nastawienia, w swoim wyborze kierują się wyłącznie ceną. Oczywiście dodatkowy wydatek dla firmy nie jest przyjemny – przedsiębiorcy starają się minimalizować koszty. Ale kupowanie najtańszej kasy fiskalnej na rynku, szybko przestanie się opłacać. Dlaczego?

Najtańsze kasy fiskalne na rynku mają niskie parametry techniczne, nieintuicyjną obsługę, małą bazę nazw towarów i usług, czy niezbyt wydajny akumulator. Kupowanie takiego urządzenia przyniesie więcej szkody niż pożytku – szybko okaże się, że nie spełnia oczekiwań twojego warsztatu samochodowego i zaczniesz się rozglądać za innym modelem.

Wystarczy uwzględnić w budżecie firmy 300-400 zł więcej na kasę, by mieć urządzenie naprawdę wysokiej jakości. Zanim więc zaczniesz oglądać najtańsze kasy fiskalne, zastanów się, jakie urządzenie najlepiej trafi w potrzeby twojego warsztatu samochodowego i wybierz to najpraktyczniejsze.

 

Kasa czy drukarka fiskalna dla mechanika? 

Odpowiedź na to pytanie, to pierwszy ważny krok do zakupu odpowiedniego urządzenia fiskalnego dla mechanika.

Ogólnie rzecz biorąc zarówno kasa, jak i drukarka fiskalna służą do ewidencji sprzedaży i podatku należnego. Działają jednak w inny sposób.

 

Kasa fiskalna pracuje autonomicznie, nie musi być podłączona do komputera. Ma klawiaturę, ekran, mechanizm drukujący. Wszystko, co potrzebne by działać samodzielnie. Kasa fiskalna dla mechanika sprawdzi się w mniejszych warsztatach, punktach wulkanizacyjnych, czy małych stacjach diagnostycznych. Wszędzie tam, gdzie do obsługi sprzedaży nie używa się specjalnych aplikacji komputerowych.

Kasa fiskalna będzie też tańsza niż drukarka fiskalna. Wysokiej jakości modele kas kupimy już od 999 zł.

 

Drukarka fiskalna pracuje za pośrednictwem programu zainstalowanego na komputerze. Dlatego musi być podłączona do komputera. Drukarka fiskalna dla mechanika polecana jest w większych warsztatach. Dzięki aplikacji sprzedażowej, z którego korzysta urządzenie, przedsiębiorca ma dostęp do danych o transakcjach, cenach, usługach czy klientach. Oszczędza czas i może analizować wyniki. Ceny drukarek fiskalnych zaczynają się od około 2.000 zł.

Masz wątpliwości, czy w twoim warsztacie lepsza okaże się kasa czy drukarka fiskalna? Zapytaj o poradę serwisanta. Dobry serwis kas fiskalnych, w którym można kupić urządzeni fiskalne dla mechanik, zapewni Ci fachową pomoc i doradzi w wyborze.

 

 

Kasa fiskalna dla mechanika. Co jeszcze wziąć pod uwagę podczas zakupu?

 

Zwróć uwagę na następujące komponenty i parametry:

Elektroniczna kopia paragonu. Każdy podatnik, w tym również mechanik, stosujący kasę fiskalną ma obowiązek przechowywania kopii paragonów fiskalnych przez 5 lat od zakończenia roku, w którym upłynął termin płatności z danej sprzedaży. To naprawdę sporo. Co ciekawe, producenci papieru termicznego przyznają, że trwałość wydruku wynosi około 2 lat. Co się dzieje potem? Zapis na paragonie blaknie i staje się coraz mniej widoczny. Samo wygospodarowanie miejsca na zużyte rolki kasowe może też być problemem dla niejednego warsztatu, ze względu na brak miejsca w małym biurze. Na szczęście wiele kas fiskalnych jest wyposażonych w moduł elektronicznej kopii paragonu. Wszystkie kopie zapisują się na malutkiej karcie SD. Jej pojemność jest imponująca – pomieści dane dane z 3330 tradycyjnych papierowych rolek, co wystarcza na cały okres użytkowania kasy przez mechanika. Elektroniczna kopia, to wygoda, oszczędność i bezpieczeństwo.

Które kasy fiskalne lub drukarki fiskalne wyposażone są w moduł elektronicznej kopii? Na przykład kasy fiskalne Posnet: Posnet Mobile HS EJ, Posnet Bingo HS EJ czy drukarka fiskalna Posnet Thermal FV.

 

Akumulator wewnętrzny. Wydajność akumulatora w kasie fiskalnej może mieć znaczenie dla tych mechaników, którym zdarza się świadczyć usługi w terenie. Także dla tych warsztatów, w których zdarzają się np. przerwy w dostępie do prądu. Które kasy fiskalne lub drukarki fiskalne mają najbardziej wydajne akumulatory? Nowoczesne mobilne kasy fiskalne mogą z powodzeniem pracować przez cały dzień bez konieczności ładowania baterii. Dla porównania – niektóre stacjonarne kasy fiskalne lub drukarki fiskalne w przypadku awarii prądu pracują zaledwie kilka godzin.

Które kasy fiskalne to urządzenia mobilne z bardzo wydajnym akumulatorem? Między innymi kasy fiskalne Posnet: Posnet Mobile HS EJ, Posnet Mobile EU, ale też kasa Elzab K10, czy Novitus Nano E.

 

Wielkość bazy nazw towarów i usług. To ważny parametr dla mechaników, którzy świadczą dużo różnych usług. Im więcej usług różnego rodzaju wykonuje, tym więcej będzie musiał zaprogramować pozycji w pamięci urządzenia fiskalnego. Tym większa też powinna być baza towarów, którą posiada dana kasa fiskalna dla mechanika. Dodatkowo sprzedajesz towary? Np. części samochodowe, oleje, opony itp.? Weź pod uwagę, że liczba pozycji do zaprogramowania dodatkowo się powiększy. Ile miejsca w pamięci urządzenia przeznaczone jest na bazę nazw towarów i usług? To zależy od urządzenia – od 2.000 do nawet 150.000 pozycji!

Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnej kasy, oblicz mniej więcej ile nazw towarów i usług będziesz musiał wprowadzić.

 

Pamiętaj! Nazwy usług, które świadczysz i towarów, które sprzedajesz w warsztacie muszą być szczegółowe. Klient, który spojrzy na paragon fiskalny, nie powinien mieć wątpliwości, za co zapłacił.

 

Wyjątkowo duże bazy towarów mają zwykle stacjonarne drukarki fiskalne np. Innova Profit EJ czy Posnet Thermal FV.

 

Liczba znaków w nazwie towaru. Liczba znaków w nazwie towarów, które możesz wykorzystać do jej edycji, to wbrew pozorom wcale nie jest nieważny detal. Im więcej znaków do zaprogramowania masz do dyspozycji, tym bardziej precyzyjna będzie nazwa towaru lub usługi, którą świadczysz. W zależności od typu kasy fiskalnej czy drukarki fiskalnej – liczba znaków waha się od 18 do 40 znaków. Świadczysz dużo różnych usług i sprzedajesz dużo towarów? Wybierz urządzenie fiskalne z dłuższą nazwą do zaprogramowania. Zapiszesz precyzyjne nazwy, klient nie będzie miał wątpliwości, za co zapłacił, co wzbudzi zaufanie do twojego warsztatu samochodowego.

 

Wielkość i waga urządzenia fiskalnego. Kasa fiskalna dla mechanika powinna być dostosowana do jego warsztatu także pod względem wielkości i wagi. Nie masz zbyt wiele miejsca na biurku czy stole? A może w ogóle nie masz biurka w swoim warsztacie tylko prowadzisz biuro w domu? Wybierz małą kasę lub drukarkę fiskalną. Mobilne kasy fiskalne to kasy nie tylko o niewielkich gabarytach, ale też niewielkiej wadze – dlatego łatwo przeniesiesz je z miejsca na miejsce. Poza tym możesz dokupić do niech praktyczne akcesoria, które ułatwią pracę w trudnych warunkach i przedłużą żywotność urządzenia – np. pokrowiec, czy silikonową nakładkę na klawiaturę.

Kasy fiskalne Posnet mają wybór mobilnych modeli np. Posnet Mobile HS EJ to najmniejsza i najlżejsza kasa na rynku. Nieco starszym urządzeniem, ale bardzo funkcjonalnym jest Posnet Mobile EU. Kasa Elzab K10 spodoba się wielbicielom nowinek technologicznych. A Novitus Nano E zachwyci niejednego mechanika solidną, wytrzymałą obudową.

 

Wiesz już, czym się kierować przy zakupie kasy fiskalnej dla warsztatu samochodowego?

Przyjrzyj się w takim razie, którzy producenci kas fiskalnych i drukarek fiskalnych są liderami na polskim rynku i co mogą Ci zaproponować.

Kasy fiskalne Posnet, Elzab, Innova czy Novitus? Poznaj najlepszych producentów urządzeń fiskalnych w Polsce.