Kasa czy drukarka fiskalna dla mechanika?

Urządzenie fiskalne będzie w 2015 roku obowiązkowym elementem wyposażenia każdego warsztatu samochodowego. Dla mechanika, który nie miał wcześniej do czynienia z kasą fiskalną, jej zakup może stanowić pewien problem. Na rynku dostępnych jest wiele modeli kas fiskalnych i drukarek fiskalnych. Tu pojawia się pierwszy dylemat. Co będzie lepsze dla mechanika: kasa czy drukarka? Czym różnią się od siebie te urządzenia?

 

Zanim zaczniemy analizować parametry urządzeń fiskalnych, warto dowiedzieć się, czym różni się kasa fiskalna od drukarki fiskalnej. Dzięki temu, będziesz mógł odpowiedzieć sobie na jedno z ważniejszych pytań – które urządzenie będzie odpowiednie dla twojego warsztatu samochodowego?

 

Kasa fiskalna i drukarka fiskalna to urządzenia, które służą właściwie do tego samego: do ewidencjonowania sprzedaży oraz wystawiania paragonów fiskalnych. Działają jednak nieco inaczej. Przyjrzyj się istotnym różnicom między nimi.

 

Kasa fiskalna działa autonomicznie – ma klawiaturę, jeden lub dwa wyświetlacze, a także wszystkie przyciski niezbędne do prowadzenia sprzedaży. Nie wymaga też podłączenia do komputera. Kasa fiskalna znajdzie zastosowanie w bardzo różnych warunkach – nawet tych trudnych na przykład w pracy na otwartej przestrzeni, również tam, gdzie nie ma dostępu do prądu, albo gdzie mogłaby być narażona na uszkodzeni, upadek, czy niekorzystne warunki atmosferyczne.

Kasy fiskalne sprawdzają się w przypadku mechaników prowadzących małe warsztaty samochodowe, punkty wulkanizacyjne czy stacje diagnostyczne. Również w miejscach, w których do obsługi sprzedaży nie używa się aplikacji komputerowych dedykowanych warsztatom samochodowym. Kasy fiskalne dla mechaników mogą mieć różne rozmiary i parametry – od typowych kas stacjonarnych, przez urządzenia średniej wielkości, po kasy mobilne np. Posnet Mobile HS EJ, Elzab K10 czy Novitus Nano E

Jeśli chodzi koszty, to generalnie kasy są tańsze od drukarek fiskalnych – najtańsze modele wysokiej jakości możemy kupić już od 999 zł.

 

Drukarka fiskalna pracuje za pośrednictwem aplikacji sprzedażowej zainstalowanej na komputerze lub laptopie. Ponieważ wszystkie czynności wykonywane są na komputerze, drukarka fiskalna nie może pracować bez komputera, nie ma nawet osobnej klawiatury do obsługi. Nie oznacza to, że jest mniej zaawansowana niż kasa. Wręcz przeciwnie. Oprogramowanie sprzedażowe, z którego korzysta drukarka, pozwala mechanikowi na wgląd do wszystkich danych o transakcjach, cenach, usługach, klientach i samochodach. Poza tym można te dane przetwarzać i analizować. Drukarka fiskalna oszczędza czas i upraszcza wiele procesów w firmie. To doskonałe urządzenie dla większych warsztatów.

 

Ceny drukarek fiskalnych zaczynają się od około 2.000 zł – jeśli jednak mamy spory warsztat, przez który przewija się wielu klientów – naprawdę warto zdecydować się na tę inwestycję.

 

Jeżeli masz wątpliwości, czy w twoim warsztacie samochodowym lepsza okaże się kasa czy drukarka fiskalna, zapytaj o poradę doświadczonego serwisanta. Zapoznaj się też wcześniej z opisami kas w Internecie – w salonie kas fiskalnych będziesz mógł porozmawiać o konkretnych interesujących Ciebie modelach i porównać je z propozycjami fachowców.

 

Zacznij np. od przyjrzeniach się kasom mobilnym.

Która wydaje Ci się praktyczniejsza?

Posnet Mobile HS EJ, Posnet Mobile EU, Elzab K10 czy może Novitus Nano E? A może wolisz drukarkę fiskalną Posnet Thermal FV?