Zwolnienia z kas fiskalnych – czy dotyczą mechaników?

Wielu podatników może korzystać ze zwolnień z instalacji kas fiskalnych w swoich firmach. Niestety ustawodawca wciąż ogranicza zakres przywileju sprzedaży bez kasy. Jak wygląda sprawa, jeśli chodzi o usługi świadczone w warsztatach samochodowych? Czy zwolnienia z kas obejmują także mechaników? Jakie zmiany w obowiązku instalacji urządzeń fiskalnych, czekają przedsiębiorców w 2015 r.?

 

Ustawa o VAT nakłada obowiązek stosowania kas fiskalnych na każdego podatnika, który prowadzi sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Dlatego teoretycznie każdy właściciel punktu handlowego lub usługowego powinien mieć kasę od samego początku działalności. Minister Finansów ma jednak prawo do wprowadzenia czasowych zwolnień dla niektórych grup podatników i dla niektórych czynności, na co pozwala mu ta sama ustawa o VAT.

 

Z którego zwolnienia z kas fiskalnych najczęściej korzystają podatnicy? Wielu przedsiębiorców – w tym również mechaników – może zastosować w swoim przypadku zwolnienie ze względu na wysokość obrotów. W 2014 roku limit obrotu do tego zwolnienia wynosi 20.000 zł rocznie. Jego wysokość nie ulegnie zmianie po 1 stycznia 2015 roku, a więc po wejściu w życie nowego rozporządzenia w sprawie zwolnień. Dokument ten został już opublikowany, jakie istotne zmiany wprowadza? Czy dotyczą one mechaników?

 

Kasa fiskalna dla mechanika – w 2015 roku będzie obowiązkowa!

Projekt nowego rozporządzenia znany był od lipca 2014 roku. Jego treść budziła kontrowersje i żywe dyskusje, również wśród mechaników. Niedawno, po wprowadzeniu niewielkich korekt, została w końcu zatwierdzona – następnie dnia 7 listopada 2014 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Nowe przepisy, które zawiera to rozporządzenie, wejdą w życie 1 stycznia 2015 r. i będą obowiązywały do 31 grudnia 2016 r.

 

Które regulacje tego dokumentu, szczególnie interesują mechaników? Te, które dotyczą rozszerzenia katalogu czynności wyłączonych z wszelkich zwolnień w stosowaniu kas. Podatników zajmujących się naprawą pojazdów i innymi usługami charakterystycznymi dla warsztatów samochodowych obejmuje bowiem § 4 ust. 1 pkt 2 lit. c-e nowego rozporządzenia, gdzie czytamy:

 1. 1. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:
  (…)
  2) świadczenia usług:
  (…)
  c) naprawy pojazdów samochodowych, motocykli, motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania),
  d) w zakresie wymiany opon lub kół,
  e) w zakresie badań i przeglądów technicznych pojazdów,

Kasa fiskalna dla mechanika – przepisy w praktyce

Co w praktyce oznacza powyższy przepis? Nic innego tylko to, że od 2015 r. obowiązek instalacji kasy fiskalnej obejmie każdego mechanika, który świadczy przynajmniej jedną z wyżej wymienionych usług. Jesteś mechanikiem, ale masz mały warsztat samochodowy? Niskie obroty? Niewielki zakres usług? W 2015 roku nie będzie to miało żadnego znaczenia! Żaden czynnik nie będzie dla mechaników podstawą do uzyskania przywileju bez kasy.

 

Od 2015 roku w każdym warsztacie samochodowym obowiązkowo musi zostać wprowadzona kasa lub drukarka fiskalna.

 

Ważne! Wyłączenie ze zwolnień z używania kas dotyczy oczywiście czynności: świadczenia usług naprawy samochodów, wymiany opon i kół oraz badań i przeglądów technicznych pojazdów, a nie przedstawicieli konkretnych zawodów. Jeśli więc podatnik z zawodu jest mechanikiem, ale wykonuje czynności niezwiązane ze swoim wykształceniem, np. prowadzi sklep spożywczy czy świadczy usługi hydrauliczne, to opisane wyłączenie go nie dotyczy.

Jeżeli jednak jesteś mechanikiem i wykonujesz czynności, które znalazły się w poszerzonym katalogu wyłączeń – w 2015 roku kasa lub drukarka fiskalna będzie dla Ciebie obowiązkowa.

 

Mechaniku! Nie zostawiaj zakupu kasy na ostatnią chwilę!

Myślisz, że masz jeszcze dużo czasu na zakup kasy? Zanim się zorientujesz, będzie musiał zacząć ewidencję sprzedaży z użyciem urządzenia fiskalnego w swoim warsztacie! Kasa lub drukarka fiskalna musi być odpowiednio przygotowana do pracy, zgodnie z aktualnymi przepisami. Pamiętaj, że formalności związanych z wprowadzeniem kasy nie załatwisz z dnia na dzień. Sam zakup urządzenia rejestrującego wymaga czasu i zastanowienia. Oczywiście, jeśli chcesz kupić kasę fiskalną, z której będziesz zadowolony i która będzie dobrana do potrzeb Twojego warsztatu.

Zastanawiasz się, jakie powinny być kasy fiskalne dla mechaników? Warszawa ma szeroką ofertę rozmaitych urządzeń, które znajdą zastosowanie w niejednym warsztacie samochodowym. Czym kierować się w wyborze w kasy? Co będzie lepsze dla mechanika – kasa czy drukarka fiskalna? Kasy Posnet, Innova czy Novitus – kasy, których producentów są godne uwagi?

 

Kasa czy drukarka fiskalna dla mechanika? Dowiedz się, co będzie lepsze dla Twojego warsztatu.

Jakie urządzenie fiskalne dla mechanika? Przeczytaj, jeśli chcesz wiedzieć, czym się kierować wyborze.

Kasy Posnet, Innova czy Novitus? Producenci kas fiskalnych – zapoznaj się z liderami kas dostępnych na polskim rynku.