Jak kasa fiskalna do warsztatu?

utworzone przez | Lip 25, 2016

Od stycznia 2015 roku warsztaty samochodowe są zobligowane do wydawania Klientom paragonów. Zgodnie z rozporządzeniem wydanym przez Ministra Finansów mechanicy muszą wyposażyć swoje firmy w kasy fiskalne bez względu na to, jaki roczny obrót osiąga warsztat. Jakie parametry powinna mieć kasa fiskalna idealna do warsztatu mechanicznego?

 

Kasa fiskalna do warsztatu – jak archiwizować kopie paragonów?

Każdy podatnik musi przez 5 lat przechowywać kopie paragonów fiskalnych (czas ten liczony jest od końca roku podatkowego). W tym czasie może nastąpić kontrola z Izby Skarbowej. Warsztaty mechaniczne nie są zwolnione z tego obowiązku. Dlatego podczas doboru kasy fiskalnej, warto dokładnie przemyśleć, jak będziemy archiwizować dokumenty.

Kasa fiskalna do warsztatu może wykorzystywać 2 rolki papieru. Pierwsza rolka służy do wydruku paragonów dla Klientów, a druga do tworzenia kopii, które należy przechowywać w razie kontroli organów skarbowych. Takie rozwiązanie wykorzystują tradycyjne kasy. Są one niedrogie, ale należy pamiętać, że drukowanie kopii to wyższe koszty materiałów eksploatacyjnych oraz konieczność zapewnienia fizycznego miejsca do długoletniego przechowywania papierowych rolek.

Nowoczesne kasy fiskalne tworzą kopie elektroniczne. Dane z paragonów są przechowywane na kartach pamięci (np. SD czy microSD). Informacje z pamięci urządzenia można skopiować na inny nośnik (dysk komputera, płytę CD, pendrive).

 

Sprawdź klawisze funkcyjne

Dobra kasa fiskalna do warsztatu samochodowego powinna dawać możliwość zaprogramowania klawiszy funkcyjnych. Takie klawisze szybkiego dostępu umożliwiają błyskawiczne wywołanie potrzebnej funkcji, co znacznie usprawnia obsługę klienta.

 

Poszukaj trwałych urządzeń

Kasy fiskalne do warsztatów samochodowych nie muszą posiadać tak rozbudowanej bazy towarowej, jak urządzenia w sklepach spożywczych. Większości mechaników nie zależy także na możliwości podłączania do kasy skanera kodów kreskowych. Urządzenie powinno posiadać „wejście” do podłączenia terminala kart płatniczych.
Najważniejsze jest, aby obudowa była trwała, odporna na płyny i pyły. Podwyższona odporność jest bardzo ważna, ponieważ wiele warsztatów mechanicznych nie stanowi przyjaznego środowiska pracy dla urządzenia fiskalnego.

 

Niewielkie rozmiary

Duże terminale z dotykowym ekranem sprawdzą się w sklepach sieciowych czy marketach. Idealna kasa fiskalna do warsztatu samochodowego powinna być niewielka i poręczna. W tej branży doskonale sprawdzą się kasy mobilne – zwłaszcza, gdy mechanik niektóre usługi świadczy z dojazdem do klienta.